SCENÁR 🍭


Slávnosť sv. Mikuláša, ZOHOR - 2017

OPONA: ZATVORENÁ, na opone snehové vločky.
SVETLO: V sále je ZAPNUTÉ + bodové REFLEKTORY na javisko
KULISY: Na ľavej strane javiska zo stoličiek urobená posteľ s vankúšom a perinou.
HUDBA 01: PPRED OKNOM ZA OKNOM

DEJ: Počas pesničky prídu dvaja anjeli s lampášikmi na javisko. Po schodoch jeden sprava a druhý zľava. Prídu do stredu javiska chytia rám okna a držia ho vo výške.

HUDBA 02: VEČERNIČEK
DEJ: Chlapček menom Janko vyjde sprava na javisko a je v pyžamku, zastane pri okne. V ruke má kefku. Na to si pôjde zobrať čižmičku, postaví sa do pred okno do stredu javiska a začne si čistiť čižmičku a hovorí pri tom básničku:


JANKO: Čistím, čistím čižmičky, veď som chlapec maličký. Do okna ich čisté dám, urobím to celkom sám. Počuj, milý Mikuláš, iste do nich niečo dáš? Celý rok som dobrý bol, dokonca som podrástol. Pomáhal som mamičke, nebral hračky sestričke. Pomáhal som tatovi, nerobil zle bratovi. No a pani učiteľke, obrázky som kreslil veľké. Už sa teším, už to viem, že dnes niečo dostanem.

DEJ: Dá čižmičku do okna. A prejde potom za okno a spoza okna ešte hovorí:

JANKO: Milý Sv. Mikuláš kde si? Dúfam, že máš cestu dobru a anjeli ku mne ťa zavedú. Prosím nezablúď! Bývam na ulici Cukríková 14 .

DEJ: Janko si ide ľahnúť.
HUDBA 03: ROLNIČKY ROLNIČKY

DEJ: Počas pesničky prichádza zozadu sále Sv. Mikuláš v sprievode Anjelov. Anjeli na javisku upracú okno preč zo scény, a zídu dolu z javiska. Janko dá preč posteľ.
Mikuláš príde v sprievode pod javisko urobí kolečko a so všetkými Anjelmi vyjdú na javisko zľava. Zastanú na začiatku javiska.


Mikuláš: Anjel môj povedz, že prečo stojíme, keď ku deťom sa náhlime. Aby Božie požehnanie priniesli sme im a ich srdiečka za ich dobré skutky mohli darčekmi obdariť .
Anjel: Drahý Svätý Mikuláš stojíme lebo sme prišli na křižovatku ciest. Hľadám ten správny smer. Podľa rozpisu máme ísť na ulicu Cukríková 14. Ako pozerám tamto v diaľke ta ulica je a my doprava musíme ísť.

SVETLO: v sále sa ZHASNE. Svietia len bodové REFLEKTORY na javisko.
HUDBA 04: ZAZRAČNÝ LES
HUDBA 05: Kukučka v lese
OPONA: sa OTVÁRA

DEJ: Na javisku vidíme les so stromami, kríčkami s kvetmi a perníkovú chalúpku. Spoza stromov sa vynoria živé muchotrávky ktoré chodia po lese a v rukách majú zvončeky a kvetinky a lízanky. Chodia pomedzi stromy.


Mikuláš: Drahý Anjel môj tamto vidím domček v ktorom má bývať náš drahý Janko, ktorý toľko dobrých skutkov urobil. Svedomito sa učí, nechodí poza školu. Domov načas chodí a úlohy zo školy si hneď napíše a potom sa hrá. Neháda sa a s mamičkou a tatkom sa o všetkom porozpráva. Nuž teda choď a pozri či sú doma.

Anjel: Áno Svätý Mikuláš idem do domčeka a pozriem.

DEJ: Anjel ide na javisko obíde domček a potom vojde do domčeka. Ale už nevyjde.

Mikuláš: Môj verný druhý Anjel nože choď pozrieť kde sa Anjel navigátor stratil a prečo tak dlho nevychádza z domčeka.

DEJ: Anjel ide na javisko obíde domček a potom vojde do domčeka. Ale ani on už nevyjde.

Mikúláš: Nože anjel aj ty choď pozrieť kde sa anjeli naši stratili.

DEJ: A tak postupne idú všetci anjeli. Do domčeku. A keď Mikuláš ostane sám ide nakoniec pozrieť on do domčeka. A ani on už navyjde.

HUDBA 06: JEŽIBABA DISCO.
DEJ: Hríbiky prídu dopredu a zatancujú. V pozadí sa odrazu domček otočí a vidíme ako majú Anjeli a Mikuláš na hlavách šľahačkové čapice. JEŽIBABA príde dopredu aj so starým rádiom a vypne hudbu!!!


Ježibaba: Diskotéka skončila. Treba nám robiť.

DEJ: Ježibaba si zoberie zdobiacu striekačku so šľahačkou a Mikuláša s Anjelmi zdobí, že z nich urobí koláčiky a upečie.

Ježibaba: Jááááááj to je dnes úlovok. Toľko som kuchtila až som tie najlepšie koláčiky spravila. Krásne vás všetkých vyzdobím a potom šup do pece aby som vás upiekla. Toto je perníková chalúpka a ja som zlá ježibaba. A kto by si chcel so mnou začať na pekáči ako šľahačkový koláč ostane.
Mikuláš: Ale milá Ježibabka.
Ježibaba: Aká som ti ja milá Ježibaba. Ja som tá najhoršia kuchárka na svete. Pečiem pečiem aby deti papali a papali samé krásne, chutné a lákavé koláčiky. A potom aby im dobre zle prišlo a bruchá ich boleli. Som zlá a poriadne. Hehehehe.
Mikuláš: Ale ty si milá a určite je aj kúsok dobra v tebe ale si na to veľmi dávno zabudla. Dovoľ aby som ti to pripomenul, že aj ty vieš robiť dobré skutky ako Janko ktorého sme prišli obdarovať.
Ježibaba: Ale prosím ťa no to určite. A tu žiadny Janko Jano Janíček nebýva. Ale ja Ježibaba najhoršia. Tak ale už buď potichu a tu ti dám malinu do puse aby si toľko nerečnil.
Anjel: Ale ja to mu nerozumiem, veď sme išli na správnu adresu Cukríková 14.
Ježibaba: Tak ste museli zablúdiť lebo toto je síce Cukríková 14 ale v ROZPRÁVKE. Vy ste na križovatke zatočili doprava, že? Tak to ste v rozprávkovom lese a u mňa. A prečo ste u mňa? Kto to vie kto mi správne odpovie. HEHEHEHE. Som zlá. No nikto. Lebo nikto nevie že ja som mala taký podlý plán a ja som sama zmenila na križovatke smerovú šípku. Preto ste zle odbočili do pravá. Cukríková 14 tá správna je rovno.
Anjel: Sv. Mikuláš kto nás teraz zachráni aby nás Ježibaba neupiekla?
Mikuláš: Pán na nebi nám pošle záchrancu.

HUDBA 07: ANJELSKÁ ZÁCHRANA
DEJ: Na javisko prichádzajú Janko a Marienka. Hríbiky zakryjú domček s Ježibabou.


Janko: Marienka musíme ísť rovno po cestičke ako nám to mamička nakázala. Aby sme nezablúdili.
Marienka: Áno Janko. Pozri čo to vidím chalúpka. A aká krásna je. Poďme sa pozrieť.
Janko: Dobre poďme. Veď to je ale perníková chalúpka.
Marienka: Júúúj ta ma ale perníkov a akých krásnych maľovaných. Ja by som si dala. Jeeeeeej a tam je želé, a lízátka a aké veľké. Jeeeeej mňááám. Janko zoberme si som taká hladná a tie koláčiky sú tak krásne a určite aj chutné.
Janko: Mila Marienka, mamička nám sľúbila doma koláčik ak prídeme načas a hlavne keď nezídeme s chodníka a nebudeme papať sladké koláčiky, ale až kde si napíšeme domácu úlohu a po večery. Marienka buď dobré dievčatko a moja sestrička a uvidíš ako sa mamka poteší, kde ju poslúchneme.

DEJ: Medzi tým sa odokryje domček a vidieť všetkých.

Marienka: Áno Janko, máš pravdu. Nezoberiem si perníček.

DEJ: Vyjde Ježibaba a pozýva Marienku. Janko rýchlo obehne domček a za chrbtom Ježibaby sa rozpráva s Anjelom

Anjel: Milé deti pomóc, zachráňte nás! Ježibaba nás tu uväznila.
Janko: Anička to je zlá Ježibaba a chce Mikuláša upiecť.
Marienka: Tak to nedovolím, Janko nájdi lopatu a šupneme Ježibabu do pece. Upečieme ju.

HUDBA 08: ANJELSKÁ ZÁCHRANA
DEJ: Deti zoberú lopatu a šupnú Ježibabu do pece. Oslobodia Mikuláša a Anjelov. Postavia sa všetci pre OPONU.


Mikuláš: Milé deti, kto komu zle robí všetko sa mu tak isto vráti. Na pamiatku, že ste nás oslobodili tu máte perníček a aj pre maminku.

DEJ: Deti odchádzajú.
OPONA: sa ZATVARA

Anjel: Svätý Mikuláš tu smerovú ceduľu som na križovatke opravil, aby ďalší nezablúdili. A ako pozerám sme prišli už ku nášmu Jankovi, ktorý tu býva. A pozri on si priviedol týchto všetkých kamarátov a tieto milé deti, ktoré si všetky zaslúžia darček.
Mikuláš: Poďme teda anjeli a rozdajme všetky darčeky.

DEJ: ROZDÁVANIE DARCEKOV. PRESUN PRED KD, kde Mikuláš zapne slávnostne vianočný stromček.

Koniec
 

© 2021 ŠÁCHOR, o.z. 

This website was built with Mobirise